.

Greenport Class of 2012: Rankings, Scholarships and Future Plans

Now that the caps have been tossed, here is Greenport High School's top five student rankings, scholarships awarded and future plan of the Class of 2012.

2012 TOP FIVE STUDENTS

1.  Mark Pagano
2.  Erin Creedon
3.  Emily King
4.  Payge Corazzini
5.  Kerri Hands

2012 GRADUATES – SCHOLARSHIPS AND AWARDS

Arias, Edwin Leonardo – East End Lions and Lioness Club Scholarship; Greenport Teacher Association Scholarship; GTA Irma T. Hupfel Scholarship.

Charters, Sean – Greenport Rotary Scholarship; Greenport Rotary Community Service Award; Greenport Rotary International Award; GTA Scholarship; B. Timothy, Shawn T. and Kerry P. Heaney Memorial Scholarship for Academic Excellence; Kyle Rose Memorial Basketball Scholarship; Southold Town PBA Scholarship; Joseph Townsend French Award.

Commins, Daniel P. – Southold Town PBA Scholarship.

Corazzini, Payge Nicole – Cross Sound Ferry Services, Inc. Scholarship; Greenport Rotary        Community Service Award; GTA Scholarship; B. Timothy, Shawn T. and Kerry P. Heaney        Memorial Scholarship for Academic Excellence; National Conference of CPAs Scholarship;        North Fork Italian American Club Scholarship; US Marine Corps Scholastic Award Semper        Fidelis for Music Excellence; National Choral Award.

Creedon, Erin – Pauline Folsom Case Scholarship; American History Award; Greenport FD Award;  Greenport FD Rescue Squad “Bruce Bellefountaine & Richard Sycz” Memorial Scholarship; Greenport Rotary Salutatorian Scholarship;  Greenport Shakespeare Scholarship; GTA Dr. Claire Memorial Scholarship; B. Timothy, Shawn T. and Kerry P. Heaney Memorial Scholarship for Academic Excellence; NYS Legislature Scholarship; Peconic Landing Lifetime of Learning Council Scholarship; US Marine Corp Scholastic Award for Scholastic Excellence; University of Rochester Susan B Anthony & Fredrick Douglass Award; United States Army Scholar-Athlete Award.

Esposito, Jacqueline Nicole – Class of 1980 Sue King Memorial Award; Greenport Rotary Rod Pell Award; GTA Scholarship; B. Timothy, Shawn T. and Kerry P. Heaney Memorial Scholarship for Academic Excellence; Mattituck Lions Club Scholarship; Oysterponds Lee Ellen Young Memorial Scholarship; Oysterponds PTA Scholarship; Southold Business Joseph Alliance Lizewski Memorial Scholarship.

Gagen, Ashley Marie – Greenport Rotary Scholarship; GTA Scholarship B. Timothy, Shawn T. and Kerry P. Heaney Memorial Scholarship for Academic Excellence; Kyle Rose Memorial Athletic/Cheerleader Scholarship; Suffolk County Superintendents of Highway Scholarship.

Gonzalez, Rafael – Class of 1980 Clifford Spohn Memorial Award; Greenport CSEA Award;        GTA Award for Excellence; North Fork Community Theatre Award; American Legion        Greenport – Burton Potter Post #185 Home Economics Award. 

Gonzalez, Victoria Eileen – Congressional Medal Award Certificate; Greenport Rotary        Interact Award; GTA Irma T. Hupfel Scholarship; B. Timothy, Shawn T. and Kerry P.        Heaney Memorial Scholarship for Academic Excellence; Irwin & Odell CPA, LLC        Scholarship; Andrew Z. Levin Memorial Scholarship.

Hands, Kerri Lynd - American Legion Griswold Post # 803 Scholarship; Automobile Club of        NY; Dr. Melvin A Shengold & Robert Shengold Memorial Scholarship for Poetry; GTA        Scholarship; B. Timothy, Shawn T. and Kerry P. Heaney Memorial Scholarship for Academic        Excellence; Louis Mancuso Aviation Scholarship; NYS Attorney General Triple C Award;        North Fork Captains Association Scholarship; Mortimer Silberger Memorial Scholarship;        Suffolk County Public Service Award, Suffolk Bicycle Rider’s Association Scholarship;        University of Rochester Xerox Award; MSG Varsity Scholarship.

Hodgson, Richard S. – George Hubbard Sr. Memorial Scholarship; Oysterponds PTA        Scholarship.

King, Emily Wells – American Legion Griswold Post #803 Scholarship; Pauline Folsom Case        Scholarship; Eastern LI Hospital Scholarship; Greenport Rotary Service Above Self Award;        GTA Dr. Claire Memorial Scholarship; B. Timothy, Shawn T. and Kerry P. Heaney Memorial        Scholarship for Academic Excellence; North Fork Chamber of Commerce Scholarship; Orient        FD Scholarship. 

Lopez, Blanca E. – Robert W. Brown Memorial Scholarship; William F and Mary B Daushcer        Award; Greenport Rotary International Award; GTA Scholarship; B. Timothy, Shawn T. and        Kerry P. Heaney Memorial Scholarship for Academic Excellence; John & Helen Macomber        Memorial Scholarship; Jean Wetmore Scholarship.

Lott, Alexander William – American Legion Greenport – Burton Potter Post # 185        Technology Award.

Lyburt, Nonia Anna – Michael Brown Memorial Scholarship; Charles & Sarah Edwards        Memorial Scholarship; Greenport PTA Scholarship; Greenport Rotary Interact Award; GTA        Scholarship; B. Timothy, Shawn T. and Kerry P. Heaney Memorial Scholarship for Academic        Excellence; Kyle Rose Memorial Academic Excellence Scholarship; Southold Town PBA        Scholarship; Townsend Manor Inn Spanish Award.

Merino-Romano, Stephanie – Stefney Berdinka Achievement Award; Greenport Rotary Ed        Chopin Award.

Pagano, Mark Alexander – Capital One Award; Pauline Folsom Case        Scholarship; Empire        Council #128 Jr. OUAM American History Award; Greenport Rotary Valedictorian        Scholarship; GTA Scholarship; B. Timothy, Shawn T. and Kerry P. Heaney Memorial        Scholarship for Academic Excellence; Oysterponds Faculty Association Charles Woznick        Memorial Scholarship; Southold Town Garden Club; Southold Town Republican Club        Scholarship; US Marine Corps Scholastic Award for Scholastic Excellence; University of        Rochester Bausch & Lomb Inc Award; United States Army Scholar-Athlete Award.      

Peterson, Shawn – Greenport Band Award; Greenport Rifle Club Drama Award; Israel        Family Scholarship; NYS Attorney General Triple C Award; NYS Legislature Scholarship;        Oysterponds Performing Arts Scholarship; US Marine Corps Scholastic Award Semper        Fidelis for Music Excellence; John Philip Sousa Band Award.

Pettis, Quincy – Kyle Rose Memorial School Pride Scholarship.

Reed, Alexis Patrice – Greenport CSEA Award; Greenport Rotary Community Service        Award; GTA Scholarship; B. Timothy, Shawn T. and Kerry P. Heaney Memorial Scholarship f       or Academic Excellence; LI Metropolitan Lacrosse Association Scholarship; Oysterponds        Faculty Association Charles Woznick Memorial Scholarship; US Marine Corps Scholastic        Award for Distinguished Athlete.

Reed, Michael E. - Greenport CSEA Award; B. Timothy, Shawn T. and Kerry P. Heaney        Memorial Scholarship for Academic Excellence LI Metropolitan Lacrosse Association        Scholarship; US Marine Corps Scholastic Award for Distinguished Athlete.

Semon, Andrew – Orient FD Scholarship.

Shedrick, Cassandra – Class of 2006 Michael Brown, Corey Freeman & Naquwan Treadwell        Memorial Scholarship; Class of 1993 Jeremy Hamilton Memorial Scholarship; Frank Deroski        Jr. Memorial Award; Charles &        Sarah Edwards Memorial Scholarship; Greenport FD Award;        GTA Scholarship; B. Timothy, Shawn T. and Kerry P. Heaney Memorial Scholarship for        Academic Excellence; Richard Sycz Memorial Scholarship.

Simcik, Joseph – Lloyd Kalin Memorial Scholarship.

Suess, Alexa – ASSET-Assoc. of Suffolk County Supervisors for Educational Technology        Scholarship; Dr.        Melvin A. Shengold and Robert Shengold Memorial Scholarship for        Photography; Greenport PTA Scholarship; Greenport Rotary Rod Pell Award; GTA        Scholarship; B. Timothy, Shawn T. and Kerry P. Heaney Memorial Scholarship for Academic        Excellence; Times Review Newspaper Corp. Scholarship.

Thorp, Jacob Charles – Class of 1980 Kerry Heaney Memorial Award; East Marion FD Ladies        Auxiliary Award; NY State Legislature Scholarship; Kyle Rose Memorial Academic        Scholarship; University of Rochester Young Leaders Award.

Van Tuyl, Brianna – Jack Campbell Memorial Scholarship; Robert W. Brown Memorial        Scholarship; Greenport Band Award; Greenport PTA Scholarship; Greenport Rotary        Scholarship; GTA P.J. Manwaring Memorial Scholarship; B. Timothy, Shawn T. and Kerry P.        Heaney Memorial Scholarship for Academic Excellence; Janet Van Tuyl Memorial Award;        Sal Vindigni Memorial Award; National Choral Award.

Vayer, Zoe Hope – Pauline Folsom Case Scholarship; Daughter’s of Israel Congregation        Tefereth Israel – Catch a Star Literary Scholarship; Eastern LI Hospital Medical Staff – Dr.        Anthony Bennardo Memorial Scholarship; GTA Scholarship; Peconic Landing Lifetime of        Learning Council Scholarship.

2012 GRADUATE FUTURE PLANS

 

  Name College Interested Major 1 Edwin Arias Suffolk County Community College Liberal Arts 2 Harley Britt Enlist Army or Suffolk County Community College Law Enforcement 3 Sean Charters West Virginia University Criminal Justice 4 Cody Clifford Lawrence Tech Electromechanical Engineering 5 Daniel Commins Employment   6 Payge Corazzini University of Kentucky Political Science 7 Erin Creedon SUNY Geneseo Liberal Arts 8 David Dillon Suffolk County Community College   9 Jacqueline Esposito Pratt Institute Industrial Design - Art 10 Ryan Farrand Employment   11 Ashley Gagen St. Francis College Broadcast Journalism 12 Chavez Garcia Employment   13 Jose Gonzalez Employment   14 Rafael Gonzalez Andrews University Architecture 15 Victoria Gonzalez College of Charleston Elementary Education 16 Kerri Hands United States Naval Academy Military, Physical Therapy 17 Richard Hodgson SUNY Albany Liberal Arts 18 Emily King West Virginia University Nursing 19 Durell Lawrence   Draftsman, Architect 20 Blanca Lopez Suffolk County Community College Nursing 21 Alexander Lott Employment Employment 22 Nonia Lyburt St. John's  University Public Administration 23 Spenser Mangham Employment   24 Simone Martin Suffolk County Community College Psychology 25 Dayanara Martinez   Nursing 26 Stephanie Merino-Romano Suffolk County Community College Early Childhood Education 27 Mark Pagano Cornell University Engineering 28 Dinesha Pendergrass Employment Special Education Teacher 29 Shawn Peterson Neumann University Liberal Arts 30 Quincy Pettis Employment Liberal Arts 31 Alexis Reed Wilkes University Pre-Med 32 Michael Reed West Virginia University Law/History 33 Bryson Rencoukos Employment   34 Andrew Semon Employment Art 35 Cassandra Shedrick College of St. Rose Social Work 36 Joseph Simcik Employment   37 Vincent Smith Army Enlisting in Army 38 Alexander Suess School of Visual Arts Graphic Design 39 Jacob Thorp Norwich University Engineering 40 Brianna Van Tuyl Saint Leo's College Liberal Arts 41 Zoe Vayer Amherst College Biology, Pre-Dental 42 Simone Walsberg Lyndon State College Criminal Justice

Boards

More »
Got a question? Something on your mind? Talk to your community, directly.
Note Article
Just a short thought to get the word out quickly about anything in your neighborhood.
Share something with your neighbors.What's on your mind?What's on your mind?Make an announcement, speak your mind, or sell somethingPost something
See more »